Okolica

ZAMEK W LIWIE
Zamekktóry wzniesiony został na przełomie XIV i XV w. był wielokrotnie modernizowany, a jego rozbudowy dokonała królowa Bona. Zamek był dwukrotnie poważnie zniszczony przez Szwedów. Do dziś zachowała się jedynie baszta i barokowy budynek dawnej kancelarii starostwa liwskiego, w której zorganizowano muzeum broni białej i palnej, oraz galerię portretów sarmackich.

Zespół zamkowy w Liwie jest jednym z najciekawszych zabytków nad Liwcem. Jest również jednym z największych muzeów broni w Polsce, prezentując w swojej kolekcji broń białą, palną i drzewcową z XV-XX w. Muzeum szczyci się również kolekcją portretu sarmackiego z XVII-XVIII w. oraz dużym zbiorem malarstwa i grafiki o tematyce batalistycznej, zawierającym dzieła m. in. Wojciecha i Jerzego Kossaków. Wystroju wnętrz dopełniają zabytkowe meble i tkaniny.


LORETTO – SANKTUARIUM MARYJNE
Początki sanktuarium maryjnego w Loretto sięgają 1928, kiedy ks. Ignacy Kłopotowski, założyciel zakupił duży majątek (o powierzchni około 130 ha) pod nazwą Zenówka, położony nad rzeką Liwiec. Rok później zmieniono urzędową nazwę miejscowości na Loretto, nawiązując w ten sposób bezpośrednio do Loreto (pisane przez jedno „t”) koło Ankony we Włoszech. Na początku w Loretto była skromna kapliczka w lesie, którą następnie przeniesiono do murowanego budynku. Obecnie w Loretto mieści się klasztor sióstr Loretanek i dom nowicjatu, dom dla starców, domy rekolekcyjne, wypoczynkowe, kolonijne. Leśną ścieżką można dojść do cmentarza Sióstr Loretanek, gdzie znajduje się też grób ich założyciela, ks. Kłopotowskiego. 


SIEDLCE – ZABYTKI ARCHITEKTURY
Miasto z historią sięgającą połowy XV wieku. Ten mało dostępny zakątek w widłach rzek Muchawki i Liwiec, położony był z dala od głównych szlaków komunikacyjnych. Układ przestrzenny centrum miasta uporządkował K. Czartoryski, przy okazji pożaru, który strawił część miasta w 1692 r. Wiek XIX to okres dynamicznego rozwoju miasta. Złożyło się na to funkcjonowanie miasta jako ośrodka administracyjnego. Znaczenie miasta wzrosło, dzięki przeprowadzeniu przez nie traktu bitego Warszawsko-Brzeskiego (1818-1820) i wybudowaniu linii kolejowych. Rozwój miasta przerwał wybuch I wojny światowej. W latach międzywojennych Siedlce stały się ważnym węzłem komunikacyjnym, administracyjnym, handlowym, rzemieślniczym, kulturalnym. Miasto było również ważnym ośrodkiem oświatowym. Siedlce były stolicą województwa siedleckiego. Powstały wtedy duże zakłady przemysłowe. Zabytki to m.in. park miejski zwany Aleksandrią z dużą ilością wiekowych drzew, z których niektóre są pomnikami przyrody oraz pałac Ogińskich z I polowy XVIII wieku z kaplicą p.w. Św. Krzyża.


WĘGRÓW – BAZYLIKA
Bazylika mniejsza Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz świętych: Piotra, Pawła, Andrzeja i Katarzyny to pierwotnie gotycki kościół parafialny z XVI wieku. Kilkakrotnie zmieniała właścicieli. Wnętrze świątyni bogato zdobione w stylu barokowym polichromiami i freskami W zakrystii kościoła kolekcja portretów dostojników kościelnych oraz słynne Lustro Twardowskiego.


ŁOCHÓW – PAŁAC
Zespół pałacowo – parkowy położony niemal nad samą rzeką z pierwszej połowy XIX wieku dzisiaj służy jako hotel i ośrodek konferencyjny, obfituje w bogactwo marmurów, parkietów i kunsztownych sztukaterii.

 


JULIN – PAŁACYK, WILLA PADEREWSKIEGO
Willa wybudowana na początku XX wieku dla żony Ignacego Paderewskiego. W otoczeniu willi znajduje się park dochodzący aż do samej rzeki, a sam pałacyk to obecnie siedziba domu dziecka.


MOKOBODY – KOŚCIÓŁ PARAFIALNY
Klasycystyczny kościół z lat 1792-1818, fundacji starosty Jana Onufrego Ossolińskiego, znajdują się tu ciekawe historyczne obrazy, model kościoła wykonany w 1793, a także drewniana organistówka i dzwonnica z XIX wieku.


PAŁAC W STAREJ WSI
Wybudowany w XVII wieku pałac w stylu neogotyku angielskiego, wielokrotnie przebudowywany i modernizowany, z rozległym zespołem pałacowo – parkowym, obecnie w posiadaniu NBP.


SUCHA – MUZEUM ARCHITEKTURY DREWNIANEJ
Skansen powstał na bazie XVIII wiecznego dworu z otaczającym go ogrodem o starym drzewostanie. Na terenie skansenu znajdują się drewniane obiekty charakterystyczne dla regionu siedleckiego.


PAPLIN – BAROKOWY DWÓR
Modrzewiowy barokowy dwór wzniesiony w połowie XVIII wieku, w malowniczej oprawie zieleni krajobrazowego parku, ograniczonego od południa brzegami łagodnie wijącego się Liwca. Przy dworku jest zabytkowy park i muzeum, a także istnieje możliwość noclegu.


SZLAK PRZYRODNICZO – EKOLOGICZNY
Ze środków Unii Europejskiej został wytyczony i oznakowany szlak przyrodniczo – ekologiczny „Doliną Liwca”, umieszczony w nawigacji GPS, po którym można poruszać się na kilka sposobów. Łączy on miejsca i obiekty położone do 10 kilometrów od rzeki.